Také jste začali s nějakým novým zvykem nebo třeba jen oprášili ten dávno zapomenutý?
Tak pro mě je to suché kartáčování. Jak se přehoupne podzim do druhé půlky, opustí mě únava z podzimní sklizně a mám chuť zase něco vyzkoušet. Pak to trochu naruší Vánoce, ale celkově bych řekla, že moje novoroční předsevzetí začínají o pár měsíců dřív. A jelikož už se tělo těší na jaro, řeklo si o očistu.
Co to je suché kartáčování a proč ho dělat?
Suché kartáčování je starý ajurvédský rituál pro zdraví i krásu, který v posledních letech nabývá na popularitě. Po vyzkoušení i jiných ajurvédských technik bych řekla, že to bude i kvůli jeho nenáročnosti. Potřebujete jen speciální kartáč, který je snadno k dostání, nahé tělo a sprchu.
Jako nejčastější benefity se uvádí:
- Detoxikace
- Stimulace lymfatického a nervového systému
- Zlepšení krevního oběhu
- Odstranění odumřelých kožních buněk
- Hladší kůže
- Pomoc proti celulitidě, akné, ekzému
- Zvýšení energie
Jak na to?
Kartáčujte ideálně ráno, po nějakém pohybu. (Tak to mám další nový zvyk – cvičení :D). Prokrvíte tělo a krásně se probudíte, kdyby se tak u cvičení již nestalo. Proto ráno, ne večer.
Začíná se u chodidel a krouživými pohyby se pokračuje přes lýtka, stehna, zadek, nahoru. Bříško se doporučuje krouživými pohyby po směru hodinových ručiček, a to kvůli povzbuzení trávení. Potom zase ruce, paže, ramena, záda, krk, hrudník. Použijte se střední tlak a na místech s jemnější pokožkou – krk, dekolt – ubrat. Ale nevynechat! Místa s koncentrací lymfatických uzlin chtějí dobře promasírovat, jelikož ženeme lymfu zespodu nahoru právě sem. Taky každé místo promasíruji více než 1x a kroužky by se měly překrývat. Určitě nekartáčujte jakkoliv podrážděnou pokožku.
Někde jsem se dočetla, že masáž má trvat až 5 minut. Hmmm. Je kam se posunovat, že. Já mám dost citlivou kůži, takže masáž provádím opravdu jemně. Musím ale říct, že po pár týdnech jsem jsem tlak o dost zvýšila. Nicméně je velký rozdíl ji udělat jen tak hrk frk a opravdu se soustředit na tělo, na každý pohyb kartáčem. Jaké myšlenky, jakou představu si v tu chvíli můžete do těla vtisknout? Nebo naopak jak meditačně bezmyšlenkovitý start dne to může být?
Po masáži následuje sprcha, která by měla být spíše vlažnější. Nebo jak to dělám já, teplá a zakončit studenou. (A máme tu další zvyk – otužování. Přiznám se, že se do něj ženu jen velmi vlažně). Následně je důležité nanést hydratační krém nebo olej na vlhkou kůži. Po exfoliaci pronikne výživa mnohem hlouběji do kůže.
Co se týká kartáčů, k sehnání jsou snadno, v drogériích i na netu. Někdo dává přednost menšímu kartáčku do ruky s větší ovladatelností, jiný upřednostňuje s dlouhou rukojetí. Typy štětin se taky liší, tak vybírejte dle sympatií. Občas kartáč opláchněte a zbavte ho šupin staré kůže.
Ještě bych podotkla, že kartáčování je každodenní zvyk, ale zas lepší 3x týdně než nic.
Tak, teď už jen vytrvat. A protože je to péče o tělo, je fajn si z toho udělat opravdu rituál sebelásky, laskavosti k sobě, pozornosti, naladění se na sebe. Najednou odpadne to odškrtávání…ještě tohle stihnout, tamto, honem, honem, dobrý, sprcha, uf a můžu vyrazit.